kontakt@hodowla-boerboel.pl

O RASIE

BOERBOEL

frano miot

Psy rasy boerboel mają spokojny i zrównoważony charakter. Uwielbiają towarzystwo opiekuna i przywiązują się do członków rodziny, świetnie ich broniąc. Są to potężne i masywne zwierzęta, a ich wychowanie wymaga konsekwencji i sporego doświadczenia. Przeczytaj opis rasy boerboel i dowiedz się więcej o tych czworonogach! 

KLASYFIKACJA

ROZMIAR

SZATA

CHARAKTER

DŁUGOŚĆ ŻYCIA

Brak klasyfikacji FCI, możliwość rejestracji w związkach podlegających FCI

Masa ciała: 60–65 kg (pies); ok. 55 kg (suka) 
Wzrost:
 66 cm, nie mniej niż 60 cm (pies); 61 cm nie mniej niż 55 cm (suka)

Sierść: krótka, gładka i przylegająca, lśniąca 
Umaszczenie: płowe, żółte lub czerwone we wszystkich odcieniach, jednolite lub z pręgowaniem

Opanowany, oddany, stróżujący, inteligentny, spokojny

10-13 lat

HISTORIA RASY BOERBOEL

Przodkami dzisiejszych boerboeli są potężne molosy, które brały udział w polowaniach na dużą zwierzynę i w wojennych wyprawach. Zwierzęta te trafiły do krajów afrykańskich i europejskich wraz z legionami rzymskimi i osadnikami. Psy rasy boerboel pochodzą z Republiki Południowej Afryki, są nazywane również mastifami afrykańskimi. Służyły jako zwierzęta stróżujące i obronne, towarzysząc opiekunom.  

Rasa boerboel oficjalnie zaczęła się kształtować w 1652 roku, kiedy to holenderski wysłannik Jan van Riebeeck sprowadził do Kraju Przylądkowego molosa o nazwie bullenbijter. Psy te krzyżowały się z psami afrykańskich plemion. Wkład w tutejszy wzorzec rasy miały także bulmastify sprowadzone z Wielkiej Brytanii w 1938 roku. 

Pierwsza hodowla psów rasy boerboel została zapoczątkowana znacznie później, w latach 80. XX wieku. Z kolei w 1983 roku w RPA powstała pierwsza organizacja rejestrująca psy tej rasy. Południowoamerykański Związek Kynologiczny (KUSA) uznał rasę dopiero w 2008 roku. Boerboel wciąż nie są uznane przez FCI, jednak są dopuszczane do wystaw i mogą być rejestrowane w organizacjach podlegających FCI.     

W Polsce pierwsze szczenięta boerboel zarejestrowane w ZKwP przyszły na świat w 2009 roku. Rasa jest mało popularna w naszym kraju, jednak cieszy się dużym uznaniem, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Belgii, Niemczech, Holandii i Norwegii. 

2017-11-05 17.37.34_1 copy copy

BOERBOEL TO AFRYKAŃSKI MASTIF

Wyróżnia się muskularną sylwetką, odwagą i lojalnością wobec człowieka.

35541610_837251346471140_2541618417203412992_n copy

JAK WYGLĄDAJĄ PSY RASY BOERBOEL

Boerboel to potężne, dobrze umięśnione i silne psy. Masa ciała (waga) samców to ok. 60–65 kg, a nawet znacznie więcej. Pożądany wzrost psów to ok. 66 cm, nie mniej niż 60 cm. Suki są nieco mniejsze – osiągają masę ciała ok. 55 kg i wzrost powyżej 55 cm, idealnie jeśli mierzą ok. 61 cm. 

Zwierzęta tej rasy mają muskularne i masywne ciało, o mocnym kośćcu. Klatka piersiowa jest szeroka i długa, a grzbiet prosty, dzięki czemu boerboel prezentuje się bardzo dostojnie i odważnie. Głowa jest szeroka i kanciasta, dość duża, ale proporcjonalna w stosunku do tułowia. Przedstawiciele rasy boerboel mają wysoko osadzone uszy w kształcie trójkąta, które zwisają na policzki. Oczy w różnych odcieniach brązu są okrągłe i szeroko rozstawione. Ogon natomiast jest długi i prosty, wysoko osadzony. 

Sierść psów boerboel jest bardzo gęsta i krótka, gładko przylegająca do ciała. Szata zwierzęcia połyskuje, dodatkowo podkreślając mocno rozwinięte mięśnie. Najbardziej pożądane umaszczenie to płowe, żółte lub rude (czerwone) w różnych odcieniach, a także pręgowane. Dopuszcza się też białe znaczenia na łapach i klatce piersiowej, ale nie są one pożądane. Z kolei organizacja SABT (South African Boerboel Association) uznaje także czarne i błękitne umaszczenie. SABT nie jest jednak uznawana przez FCI, dlatego zwierzęta takie nie kwalifikują się do wystaw.     

BOERBOEL - PIELĘGNACJA

Krótka i gęsta szata psów tej rasy nie jest trudna w pielęgnacji. Sierść boerboela warto wyczesywać raz w tygodniu, np. za pomocą gumowej rękawicy z wypustkami. Nieco częstszego wyczesywania potrzebuje zwierzę w okresie linienia. Z kolei kąpiel wykonuje się tylko w razie potrzeby, gdy zwierzę się zabrudzi. Częściej można natomiast przecierać sierść miękką ściereczką, dzięki czemu usuniemy piach i kurz z lśniącej szaty. Regularnie należy również przemywać oczy i uszy psa. Codziennie trzeba również myć zęby. W razie potrzeby przycinamy także pazury, jeśli nie ścierają się one naturalnie. 

CHARAKTER PSÓW RASY BOERBOEL

Przedstawiciele rasy boerboel to zwierzęta zrównoważone, spokojne i wyjątkowo oddane wszystkim członkom rodziny. Dobrze wychowane stają się wiernymi stróżami, skłonnymi do obrony nawet kosztem własnego życia. 

Są to psy obronne i stróżujące, dlatego najlepiej czują się w domu z ogrodem. Nie mogą jednak być pozostawiane zbyt długo, ponieważ bezwzględnie potrzebują kontaktu z człowiekiem. Boerboel raczej nie sprawia kłopotów pod względem hałaśliwości. Szczeka donośnie, ale zwykle tylko w razie potrzeby, gdy chce zasygnalizować zagrożenie. 

Duża inteligencja i opanowanie boerboela sprawiają, że zwierzę chętnie i szybko się uczy. Z entuzjazmem uczestniczy w zabawach na świeżym powietrzu, potrzebuje sporo ruchu i uwagi opiekuna. W stosunku do dzieci i innych zwierząt zwykle jest cierpliwy i opiekuńczy, ale musi być odpowiednio socjalizowany już od szczenięcia. Nie należy również zapominać o potężnej budowie czworonoga, dlatego jego zabawy z najmłodszymi powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych.  

Boerboel to pies łatwy w pielęgnacji, ale zdecydowanie nie każdy może być jego opiekunem. Zwierzę potrzebuje konsekwentnego wychowania i wiele miłości. Będzie idealnym towarzyszem doświadczonej i aktywnej osoby, która zadba o jego prawidłowy rozwój emocjonalny. Źle wychowany boerboel może być skłonny do dominacji, a nawet agresji. 

BOERBOEL - DŁUGOŚĆ ŻYCIA I ZDROWIE

Średnia długość życia przedstawicieli rasy boerboel to 10–13 lat. Są to zwierzęta zdrowe, wytrzymałe i bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Do schorzeń notowanych u przedstawicieli tej rasy zalicza się problemy z powiekami i wypadnięcie macicy.  

Jak u każdej rasy psów dużych i olbrzymich zdarzają się także przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Ponadto zwierzęta te są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka, dlatego ważne jest, aby unikać aktywności fizycznej psa przed jedzeniem i po nim.    

WSKAZÓWKI ŻYWIENIOWE DLA OPIEKUNÓW PSA RASY BOERBOEL

Przedstawiciele rasy boerboel to zwierzęta, które raczej nie wybrzydzają w kwestii jedzenia. Ze względu na duży rozmiar powinny być karmione wysokiej jakości pełnoporcjowym pokarmem, który zapewni prawidłowy rozwój potężnej masy mięśniowej. 

Posiłki należy podawać przynajmniej dwa razy dziennie i odpowiednio wyliczać pod względem zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Przysmaki podawane zwierzęciu również należy uwzględniać w bilansie kalorii. Powinny one dostarczać maksymalnie 10% dziennej dawki energii. Warto także pamiętać, że psy ras dużych nie mogą być karmione bezpośrednio przed aktywnością fizyczną lub po niej. Naraziłoby je to na zagrażające życiu rozszerzenie i skręt żołądka. Przynajmniej pół godziny przed posiłkiem i godzinę po nim zwierzę powinno odpocząć. 

Przewiń na górę